Viestejä Vantaanjoelta 1/2020 -tiedote
Lumeton talvi ja alkuvuoden runsaat sateet nostivat ravinnekuormituksen ennätyksellisen suureksi. Tammi-helmikuussa Vantaanjoki kuljetti mereen lähes puolet siitä kokonaiskuormitusmäärästä, joka syntyi viime vuoden aikana. Lue lisää tästä aiheesta sekä uudesta Instagram-sivustamme kevään tiedotteesta! Yhdistyksen väki ahkeroi etätöissä ja maastossa entiseen tapaan!
Ajankohtaista
Pahamaineiset PFAS-yhdisteet voidaan poistaa likaisimmastakin vedestä
15.08.2025Yhdistys toteutti yhdessä Keravan ja Vantaan kaupunkien kanssa Ikuisuuskemikaalit pois kierrosta –hankkeen vuosina 2024-2025. Hankkeessa toteutettiin Keravan suljetun Savion kaatopaikan
Esittelyssä Keravanjoki!
08.08.2025Keravanjoki sekoitetaan usein Vantaanjokeen. Tiedätkö sinä miltä alueelta Vantaanjoen suurin sivujoki kerää vetensä ja mitä kaikkea sen varrelta löytyy? Uimarantoja,
Tiesitkö tämän Kytäjoesta ja sen valuma-alueesta?
10.07.2025Heinäkuussa esittelyssä Hyvinkäällä Vantaanjokeen laskeva Kytäjoki ja sen valuma-alue! Vantaanjoen metsäisimmällä valuma-alueella on arvokkaita suoluontokohteita, kirkkaita järviä ja tulvaherkkiä peltoja.