Vantaanjoella ja Keravanjoella tutkitaan taimenen ja siian nousua
Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistys ry on käynnistänyt uuden tutkimushankkeen, jossa seurataan meritaimenen ja siian vaelluskäyttäytymistä kolmena syksynä kaloihin kiinnitettävien radiolähettimien avulla. Motivaattoreina toimivat Vantaanjoessa ja Keravanjoessa samanaikaisesti käynnissä olevat useat kalojen nousua parantavat toimenpiteet. Lue lisää tiedotteestamme!
Ajankohtaista
Viestejä Vantaanjoelta 3/2026
08.10.2026Uusimmassa tiedotteessa kerromme yhdistyksen uudesta paikkatietoportaalista, vesien viivytys- ja ennallistamiskohteiden toteutuksesta sekä aktiivisesta virtavesien kunnostamisesta. Lisäksi kaikille Keravanjoesta kiinnostuneille vielä
Vantaanjoen PFAS-kuormitusta vähennetään aktiivisin puhdistustoimin
19.08.2026Tiedotteessa kerrotaan PFAS-kuormitus hallintaan hankkeen etenemisestä. Hankkeessa on aloitettu PFAS-yhdisteiden poisto hulevesistä puhdistuslaitteistolla Keravan Saviolla. Lue tiedote (18.8.2026) täältä.
Viestejä Vantaanjoelta 2/2026
09.07.2026Yhdistyksen hallituksella on uusi puheenjohtaja, jokien keväiset virtaamat olivat poikkeuksellisen matalia, Mankinjoen kunnostus on päässyt käyntiin ja yhdistys aloittaa syksyllä



