Hulevesien hallinta kuntoon Järvenpään Loutinojalla
Loutinoja kuntoon -hankkeessa tarkasteltiin Järvenpään suurimman kaupunkipuron Loutinojan veden laatua ja sen valuma-alueen hulevesien hallintatarpeita. Tavoitteena oli täsmentää Järvenpään hulevesisuunnitelman toimenpiteitä ja tehdä maankäytön suunnittelijoille ja asiantuntijoille suunnattu toimintamalli edistämään taajamavaltaisen kaupunkipuron hulevesien hallintaa.
Seuranta osoitti, että hulevesien määrällistä ja laadullista hallintaa tarvitaan kaupunkirakenteen tiivistyessä, jotta voidaan hillitä hulevesitulvia ja vähentää Tuusulanjärveen tulevaa kuormitusta. Loutinojan valuma-alueen hulevesien hallintaan löytyi pienveden tilaa turvaavia ja kaupunkiluotoa elävöittäviä ratkaisuja.
Hankkeen tulokset on nyt raportoitu VHVSY:n julkaisuina Loutinojan vedenlaatu ja virtaama sekä Hulevesien hallinta Loutinojan valuma-alueella. Hankkeessa luotu hulevesien hallinnan toimintamalli ja hankkeen loppuraportti löytyvät tammikuussa 2021 www.jarvenpaa.fi -sivuilta.
Ajankohtaista
Viestejä Vantaanjoelta 2/2026
09.07.2026Yhdistyksen hallituksella on uusi puheenjohtaja, jokien keväiset virtaamat olivat poikkeuksellisen matalia, Mankinjoen kunnostus on päässyt käyntiin ja yhdistys aloittaa syksyllä
Vapaaehtoiseksi virtavesikunnostustalkoisiin
29.06.2026Kunnostustalkoot Rajakoskella Olemme järjestämässä virtavesikunnostustalkoita Vantaanjoen pääuomassa Rajakoskella Tuusulassa to 30.7. ja to 6.8.2026. Talkoot järjestetään päiväsaikaan alkaen aamulla/aamupäivällä (noin klo
Katsaus Vantaanjoen kuormitukseen, vedenlaatuun ja ekologisiin muuttujiin on julkaistu
05.06.2026Vantaanjoen vesistöön johdetaan käsiteltyjä asumajätevesiä viideltä puhdistamolta ja niiden vaikutuksia vedenlaatuun ja eliöstöön tarkkaillaan vuosittain. Tarkkailuvelvoite on myös yhdellä jäteaseman



