Pahamaineiset PFAS-yhdisteet voidaan poistaa likaisimmastakin vedestä
Yhdistys toteutti yhdessä Keravan ja Vantaan kaupunkien kanssa Ikuisuuskemikaalit pois kierrosta –hankkeen vuosina 2024-2025. Hankkeessa toteutettiin Keravan suljetun Savion kaatopaikan suotovesien PFAS-yhdisteiden puhdistuskokeilun lisäksi jätehuoltoalueen ympäristön PFAS-pitoisuuksien kartoitus. Lue lisää tiedotteesta!
Ajankohtaista
Vantaanjoen PFAS-kuormitusta vähennetään aktiivisin puhdistustoimin
19.08.2026Tiedotteessa kerrotaan PFAS-kuormitus hallintaan hankkeen etenemisestä. Hankkeessa on aloitettu PFAS-yhdisteiden poisto hulevesistä puhdistuslaitteistolla Keravan Saviolla. Lue tiedote (18.8.2026) täältä.
Viestejä Vantaanjoelta 2/2026
09.07.2026Yhdistyksen hallituksella on uusi puheenjohtaja, jokien keväiset virtaamat olivat poikkeuksellisen matalia, Mankinjoen kunnostus on päässyt käyntiin ja yhdistys aloittaa syksyllä
Katsaus Vantaanjoen kuormitukseen, vedenlaatuun ja ekologisiin muuttujiin on julkaistu
05.06.2026Vantaanjoen vesistöön johdetaan käsiteltyjä asumajätevesiä viideltä puhdistamolta ja niiden vaikutuksia vedenlaatuun ja eliöstöön tarkkaillaan vuosittain. Tarkkailuvelvoite on myös yhdellä jäteaseman



