Seminaari hulevesien hallinnasta Vantaanjoen valuma-alueella 20.10.2015
Yhdistyksen seminaari hulevesien hallinnasta Vantaanjoen valuma-alueella teemalla Vastuut, suunnitelmat ja pienvesiselvitykset 20.10.2015 Laurea ammattikorkeakoulun auditoriossa Vantaalla. Seminaarin esitykset löydät alla olevista linkeistä.
OHJELMA
Puheenjohtaja: Marika Orava, Vantaan kaupunki
9:15 Avaus, Kirsti Lahti, Vantaanjoen ja Helsingi seudun vesiensuojeluyhdistys ry
9:30 Hulevesiasioiden vastuunjako Hyvinkäällä, Kari Korhonen, Hyvinkään Vesi
9:50 Uuden hulevesilainsäädännön täytäntöönpano Helsingissä, Paula Nurmi, Helsingin kaupunki
10:10 Hulevesien hallinnan periaatteet valtion tie- ja rata-alueilla, Mika Valtonen, Liikennevirasto
10:35 Tauko
10:45 Riihimäen yleiskaava-alueen hulevesiselvitys, Topi Tiihonen, Scenariolabs
11:05 Vantaan hulevesi- ja vesistötulvien hallinta, Antti Auvinen, Vantaan kaupunki
11:25 Mäntsälän pienvesi- ja valuma-alueselvitys, Terhi Renko, Pöyry Oy
11:50 Lounas
12:50 Nummelan hulevesikosteikon puhdistusteho, Pasi Valkama, Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistys ry
13:10 Hulevesiratkaisuja Kivistön asuntomessualueella, Elina Kettunen, Vantaan kaupunki
13:30 Keskustelu ja jatkotoiveet ja kahvi
14-16:00 Tutustuminen Vantaan Kivistön hulevesikohteisiin
Ajankohtaista
Vantaanjoen PFAS-kuormitusta vähennetään aktiivisin puhdistustoimin
19.08.2026Tiedotteessa kerrotaan PFAS-kuormitus hallintaan hankkeen etenemisestä. Hankkeessa on aloitettu PFAS-yhdisteiden poisto hulevesistä puhdistuslaitteistolla Keravan Saviolla. Lue tiedote (18.8.2026) täältä.
Viestejä Vantaanjoelta 2/2026
09.07.2026Yhdistyksen hallituksella on uusi puheenjohtaja, jokien keväiset virtaamat olivat poikkeuksellisen matalia, Mankinjoen kunnostus on päässyt käyntiin ja yhdistys aloittaa syksyllä
Katsaus Vantaanjoen kuormitukseen, vedenlaatuun ja ekologisiin muuttujiin on julkaistu
05.06.2026Vantaanjoen vesistöön johdetaan käsiteltyjä asumajätevesiä viideltä puhdistamolta ja niiden vaikutuksia vedenlaatuun ja eliöstöön tarkkaillaan vuosittain. Tarkkailuvelvoite on myös yhdellä jäteaseman



