Tervetuloa kuulemaan kokemuksia pohjavesien yhteistarkkailuista
Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistys koordinoi pohjavesien yhteistarkkailun kehittämishanketta, jota rahoittavat ympäristöministeriö, sosiaali- ja terveysministeriö, Uudenmaan ELY-keskus, Vesihuoltolaitosten kehittämisrahasto sekä laaja joukko Uudenmaan alueen kuntia ja vesihuoltolaitoksia. Hankkeeseen liittyen VHVSY, Länsi-Uudenmaan vesi ja ympäristö ry sekä Geologian tutkimuskeskus järjestävät alueellisten yhteistyökumppaneiden kanssa kaksi seminaaria, joissa keskustellaan pohjavesien yhteistarkkailujen kokemuksista ja kehittämisideoista.
Länsi-Uudenmaan toimijoille suunnattu seminaari järjestetään Raaseporissa 11.10.2016, ja VHVSY:n toimialueen seminaari Tuusulassa 27.10.2016. Oheisista linkeistä löydät seminaarien ohjelmat ja ilmoittautumisohjeet. Vesihuoltolaitosten kehittämisrahasto rahoittaa seminaarien järjestelyjä, ja ne ovat osallistujille maksuttomia. Tervetuloa kaikki aiheesta kiinnostuneet!
Ajankohtaista
Lue juhlavuoden uusin blogi ja tutustu yhdistyksen tarinaan!
01.03.2023Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistyksen perustamisesta tulee tänä vuonna kuluneeksi 60 vuotta. Juhlavuoden blogeissa käydään läpi joen tarinaa ja yhdistyksen
Tutustu arkipäivän vesiensuojeluvinkkeihin!
27.02.2023Viime kesänä päivitimme Instagramiin sarjan vesiensuojeluaiheisia postauksia, jotka tarjoavat jokaiselle matalan kynnyksen vinkkejä vesiensuojeluun omassa lähiympäristössä. Nyt kokosimme vinkit yhteen:
Ajankohtaista tietoa viljelijöille
24.01.2023Kipsi ja ravinnekuitu maatalouden vesiensuojelukeinoina -hanke järjesti yhdessä Pitkäjärven kunnostushankkeen kanssa viljelijäwebinaarin 17.1.2023. Iltapäivän aikana käytiin läpi pellon kasvukunnon ja