Huomio metsien vesienhoitoon -hanke on alkanut!
Metsätalous vaikuttaa ilmaston lisäksi myös vesistöihimme. Ohjeistuksella ja toimenpiteiden oikealla ajoituksella voidaan kuitenkin vähentää metsätalouden ravinne- ja humuskuormitusta olennaisesti. VHVSY on mukana Uudenmaan vesiensuojeluyhdistysten ja Metsäkeskuksen yhteishankkeessa, jossa tehdään vesiensuojelun yleissuunnitelmia ja annetaan neuvoja ja koulutusta metsänomistajille ja metsäalan toimijoille.
Lue lisää hanke-esitteestä ja mielipidekirjoituksemme Helsingin Sanomissa.
Ajankohtaista
Vaikuta vesien tilaan Keski-Uudellamaalla - karttakysely avattu
13.05.2022Vesistökunnostusverkosto yhdessä Keski-Uudenmaan ympäristökeskuksen kanssa on avannut karttakyselyn, jossa pääset antamaan havaintoja Järvenpään, Keravan, Mäntsälän, Nurmijärven ja Tuusulan vesiluontokohteista. Vastausten
Viestejä Vantaanjoelta 1/2022
05.05.2022Kevät on ollut yhdistyksessä kiireistä aikaa. Ennätysmäärä koululaisia osallistui maaliskuun pilkkitapahtumaan ja kevättulvan aikana mitattiin virtaamia useissa uomissa. Uusimmassa blogissa
Uusimmassa blogissa pureskeltavaa kalastajille
14.04.2022Elias Haro raottaa sanaista arkkuaan Vantaanjoen lohista. Tässä blogikirjoituksessa on asiaa amatööreille ja konkareille. Aloita pääsiäinen lukemalla!