Vantaanjoen ja sen sivujokien tarkkailuohjelma uudistuu
Vuodesta 2011 alkaen vesistöön kohdistuvan kuormituksen vaikutuksia vesien laatuun ja käyttökelpoisuuteen tarkkaillaan 48 joki- ja purohavaintopaikalla. Näytteitä otetaan 6-12 kertaa vuodessa vaihtelevissa virtaamaolosuhteissa. Taajinta seuranta on kesällä, kun vesistön virkistyskäyttö on vilkkainta.
Veden laadun seurantaa täydennetään jatkuvatoimisin anturimittauksin. Mittausjaksot ajoitetaan kesään ja kohteet ovat esim. taajamien läheisyydessä, missä on havaittu poikkeavuutta vedenlaadussa tai vesistökuormitusriskiä. Antureilla mitataan veden happipitoisuutta ja nuhraantumista kuvaavaa sähkönjohtavuutta. Mittaustulokset tulevat näille kotisivuille.
Tulevalla tarkkailukaudella varaudutaan vesinäytteenottoon poikkeuksellisissa kuormitustilanteissa mahdollisimman nopeasti. Tilanteita voivat olla satunnaispäästöt laiterikkojen tai tulvien seurauksena. Tiedot päästöistä saadaan yhteistarkkailuvelvollisilta. Erikoiset sääolot, esim. pitkä kuivuus, saattavat myös edellyttää täydentävää näytteenottoa vesistössä.
Jokien koskipaikkojen kivipinnoilla elävät piilevät kuvaavat vesien rehevyyttä ja pidempiaikaista likaantuneisuutta. Piileviä tullaan tarkkailemaan vesistöalueen kymmenessä koskessa kolmen vuoden välein. Jokien kalastoa ja pohjaeläimiä tutkitaan erillisen tarkkailuohjelman mukaan myös kahden – kolmen vuoden välein.
Ajankohtaista
Blogissa TET-harjoittelijan mietteitä
15.12.2025Millaista oli TET-harjoittelu yhdistyksessä? Lue 9. luokkalaisen Elmo Kyytisen blogi!
Kerava sai ensimmäiset vesistötalkkarinsa
09.12.2025Keravan kaupunki palkkasi ensimmäistä kertaa kesäksi 2025 omat vesistötalkkarit. Konsepti on sama kuin Vantaan kaupungin purotalkkareilla. Tällä kertaa VHVSY auttoi
Valuma-aluelähtöisellä suunnittelulla tehoa vesienhallintaan
04.12.2025Ilmastonmuutoksen edetessä on entistä tärkeämpää miettiä vesienhallintaa valuma-aluemittakaavassa. Lue juttumme suunnittelun periaatteista, haasteista ja hyödyistä. Tutustu samalla myös uusimpaan Aquarius-lehteen,



