Vantaan Kuusijärven tila tyydyttävä
Vesiensuojeluyhdistys tutki Kuusijärven biologista ja kemiallista tilaa vuosina 2006 - 2007 sekä järven tulevaisuutta uhkaavia tekijöitä. Kesäkauden levämäärässä ei havaittu suuria muutoksia 1990-luvun alkuun verrattuna, mutta lajistossa sinilevien osuus oli vähentynyt ja viherlevien noussut. Myös eläinplanktonlajistossa oli muutoksia. Järven särki- ja ahvenkalojen osuus oli yhtä suuri koekalastusten mukaan.
Kuusijärvi on tyypiltään matala humusjärvi. Veden orgaanisen aineen ja kokonaisfosforin pitoisuuksissa oli lievää nousua verrattuna 1990-luvun alkuun. Kuusijärven uimarannan vedenlaatu on edelleen hyvä, vaikka uimareiden suuri määrä hellepäivinä on ajoittain heikentänyt hygieenistä tilaa.
Kuusijärvi on yhteydessä alueen pohjavesiin. Pitkät kuivat kaudet heijastuvat järven veden määrään ja laatuun. Järven vesitaseen tarkempi selvittäminen olisi tarpeen mm. valuma-alueelle suunnitellun laajan varikkoalueen vaikutusten arvioimiseksi.
Raportti Kuusijärven tilasta on julkaistu Vantaan ympäristökeskuksen sarjassa
Ajankohtaista
Vantaanjoen PFAS-kuormitusta vähennetään aktiivisin puhdistustoimin
19.08.2026Tiedotteessa kerrotaan PFAS-kuormitus hallintaan hankkeen etenemisestä. Hankkeessa on aloitettu PFAS-yhdisteiden poisto hulevesistä puhdistuslaitteistolla Keravan Saviolla. Lue tiedote (18.8.2026) täältä.
Viestejä Vantaanjoelta 2/2026
09.07.2026Yhdistyksen hallituksella on uusi puheenjohtaja, jokien keväiset virtaamat olivat poikkeuksellisen matalia, Mankinjoen kunnostus on päässyt käyntiin ja yhdistys aloittaa syksyllä
Katsaus Vantaanjoen kuormitukseen, vedenlaatuun ja ekologisiin muuttujiin on julkaistu
05.06.2026Vantaanjoen vesistöön johdetaan käsiteltyjä asumajätevesiä viideltä puhdistamolta ja niiden vaikutuksia vedenlaatuun ja eliöstöön tarkkaillaan vuosittain. Tarkkailuvelvoite on myös yhdellä jäteaseman



