Pohjavesien yhteistarkkailun kehittämishankkeen loppuseminaari 28.11.2017
Vuosina 2015-2017 toteutetun pohjavesien yhteistarkkailun kehittämishankkeen loppuseminaari järjestettiin 28.11.2017 Vesilaitosyhdistyksen koulutustilassa. Tilaisuuteen osallistui lähes 40 osanottajaa, ja keskustelu oli vilkasta. Hanketta kiiteltiin erityisesti siitä, että se on lisännyt eri toimijoiden yhteistyötä ja tiedonvaihtoa.
Ohjelma
Puheenjohtaja Anna-Liisa Kivimäki
12:00-12.25 Pohjavesiyhteistarkkailujen hyödyt ja haasteet - hankkeen keskeiset tulokset
Anna-Liisa Kivimäki, Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistys ry
12:25-12:50 Geologiset rakenneselvitykset ja haavoittuvuusanalyysit pohjavesiyhteistarkkailun suunnittelun työkaluna
Jussi Ahonen, Geologian tutkimuskeskus
12:50-13:20 Kokemuksia & kommentteja pohjavesiyhteistarkkailuista
Matias Niemi, Nurmijärven Vesi
Veli-Pekka Vuorilehto, HSY
13:20-14:00 Kahvitauko
14:00-14:25 Pohjavesinäytteenoton kenttähavaintojen sähköisen siirtojärjestelmän käytännön kokemuksia
Johan Lindholm, Länsi-Uudenmaan vesi ja ympäristö ry
14:25-14:50 Vesihuoltolaitoksen pohjavesitarkkailutulosten hallinta
Heini Loikkanen, Länsi-Uudenmaan vesi ja ympäristö ry
14:50-15:15 Vesihuoltolaitoksen kokemuksia pohjavesiyhteistarkkailusta ja tarkkailutulosten hallintajärjestelmästä
Liisa Anttila, Lohjan vesihuoltolaitos
15:15-15:45 Valvontaviranomaisten näkemyksiä pohjavesitarkkailujen toteutuksesta ja valvonnasta
Timo Kinnunen, Uudenmaan ELY-keskus
Auli Kokkonen, Lohjan kaupunki
15:45-16:00 Keskustelua ja loppuyhteenveto
Ajankohtaista
Esittelyssä Luhtajoki!
07.01.2026Tunnetko Luhtajoen ja sen eri osuuksien monet nimet? Luhtajoen valuma-alueelta löytyy Etelä-Suomen mittapuulla muutamia erikoisuuksia, kuten vapaana virtaava vesiputous ja
Viestejä Vantaanjoelta 4/2025
23.12.2025Vuoden viimeisessä Viestissä kerrotaan ensi vuonna alkavista hevostallien neuvonta- ja Vantaanjoen vesistö-hankkeista sekä veden laadusta loppuvuoden näytteenotoissa. Lue lisää täältä!
Blogissa TET-harjoittelijan mietteitä
15.12.2025Millaista oli TET-harjoittelu yhdistyksessä? Lue 9. luokkalaisen Elmo Kyytisen blogi!



