Viestejä Vantaanjoelta 2/2019 -tiedote
Yhdistyksen väki on ahkeroinut alkuvuodesta monella rintamalla. Pienet puhdistamot- hankkeessa on kartoitettu valuma-alueen AVL 20-100 puhdistamoita ja annettu neuvoja puhdistamoiden hoitajille. Vantaanjoen valuma-alueen vedenlaadusta voit lukea uusimmat kuulumiset yhteistarkkailuraportista. Kipsihanke on käynnissä ja siihen pystyy vielä ilmoittautumaan mukaan! Lue kesän kuulumisia tiedotteestamme!
Ajankohtaista
Lue juhlavuoden uusin blogi ja tutustu yhdistyksen tarinaan!
01.03.2023Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistyksen perustamisesta tulee tänä vuonna kuluneeksi 60 vuotta. Juhlavuoden blogeissa käydään läpi joen tarinaa ja yhdistyksen
Tutustu arkipäivän vesiensuojeluvinkkeihin!
27.02.2023Viime kesänä päivitimme Instagramiin sarjan vesiensuojeluaiheisia postauksia, jotka tarjoavat jokaiselle matalan kynnyksen vinkkejä vesiensuojeluun omassa lähiympäristössä. Nyt kokosimme vinkit yhteen:
Ajankohtaista tietoa viljelijöille
24.01.2023Kipsi ja ravinnekuitu maatalouden vesiensuojelukeinoina -hanke järjesti yhdessä Pitkäjärven kunnostushankkeen kanssa viljelijäwebinaarin 17.1.2023. Iltapäivän aikana käytiin läpi pellon kasvukunnon ja