Ravinnekuitu ja rakennekalkki vähentävät tehokkaasti eroosiota ja fosforihuuhtoumaa
Kaksivuotisessa RAKUVE-hankkeessa (Rakennekalkki ja ravinnekuitu – vaikutukset maatalouden vesiensuojelutoimina) tutkittiin ravinnekuidun ja rakennekalkin vaikutuksia peltojen eroosioon ja ravinnekuormitukseen. Maanparannusaineet vähensivät tehokkaasti eroosiota ja fosforihuuhtoumaa ja niiden lisäystä pelloille voidaan suositella vesiensuojelullisista näkökohdista. Lue lisää hankkeen tiedotteesta ja loppuraportista!
Ajankohtaista
Viestejä Vantaanjoelta 4/2025
23.12.2025Vuoden viimeisessä Viestissä kerrotaan ensi vuonna alkavista hevostallien neuvonta- ja Vantaanjoen vesistö-hankkeista sekä veden laadusta loppuvuoden näytteenotoissa. Lue lisää täältä!
Blogissa TET-harjoittelijan mietteitä
15.12.2025Millaista oli TET-harjoittelu yhdistyksessä? Lue 9. luokkalaisen Elmo Kyytisen blogi!
Kerava sai ensimmäiset vesistötalkkarinsa
09.12.2025Keravan kaupunki palkkasi ensimmäistä kertaa kesäksi 2025 omat vesistötalkkarit. Konsepti on sama kuin Vantaan kaupungin purotalkkareilla. Tällä kertaa VHVSY auttoi



