PFOS ongelmana Vantaanjoen alajuoksulla
Perfluoratut aineet eli ns. PFAS-yhdisteet ovat laaja ryhmä synteettisiä kemikaaleja, joita on käytetty kymmeniä vuosia kotitalouksissa ja teollisuudessa suojaamaan tekstiileitä, pakkauksia ja ruoanvalmistusastioita lialta ja kosteudelta, mutta vasta viime vuosina on saatu tietoa niiden haitallisuudesta ympäristölle. PFAS-hankkeen aineistossa PFOS-yhdisteen ympäristölaatunormi (9,1 µg/kg) ylittyi jopa kolminkertaisesti Vantaanjoen alajuoksun kaloissa. Lue lisää tiedotteestamme ja PFAS-hankkeen verkkosivulta.
Ajankohtaista
Tiesitkö tämän Kytäjoesta ja sen valuma-alueesta?
10.07.2025Heinäkuussa esittelyssä Hyvinkäällä Vantaanjokeen laskeva Kytäjoki ja sen valuma-alue! Vantaanjoen metsäisimmällä valuma-alueella on arvokkaita suoluontokohteita, kirkkaita järviä ja tulvaherkkiä peltoja.
Viestejä Vantaanjoelta 2/2025
04.07.2025Yhdistys sai rahoitusta PFAS-kemikaalien poistokokeilun jatkamiseen sekä Keravanjoki kuntoon -hankkeeseen! Lue myös yhteistarkkailun tuloksista ja vedenviivytyshankkeesta uusimmasta tiedotteesta!
Uusi blogiteksti kesäharjoittelijoilta!
13.06.2025Millainen oli harjoittelu Vantaanjoen varrella vesienhoidon parissa? Kesäharjoittelijamme kertovat kokemuksiaan käytännön kenttätyöstä, lasten kalastustapahtumista, roskakierroksista ja vesienviivytysrakenteiden rakentamisesta. Lue, millaista