Tiedote: Haja-asutuksen jätevesineuvontahankkeessa lainsäädäntömuutos herätti runsaasti keskustelua
Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistys jatkoi jo vuodesta 2011 käynnissä ollutta haja-asutuksen jätevesineuvontahanketta yhteistyössä toiminta-alueensa kuntien ja Uudenmaan ELY-keskuksen kanssa. Espoossa, Nurmijärvellä ja Tuusulassa neuvontaa oli tarjolla tehostetusti kuntien toiveesta. Näissä kunnissa tehtiin ympäristönsuojelullisen tarpeen perusteella valituilla kohdealueilla kiinteistökohtaisia käyntejä kesällä ja alkusyksystä 2017 yli 130. Lisäksi järjestettiin asukastilaisuuksia ja neuvontapiste. Neuvoja oli tarjolla myös puhelimitse ja sähköpostitse. Apua jätevesiasioihin on saatavilla vesiensuojeluyhdistyksestä jatkossakin, sillä hanketta on tarkoitus jatkaa myös vuonna 2018.
Katso tiedote kokonaisuudessaan!
Ajankohtaista
Vaikuta vesien tilaan Keski-Uudellamaalla - karttakysely avattu
13.05.2022Vesistökunnostusverkosto yhdessä Keski-Uudenmaan ympäristökeskuksen kanssa on avannut karttakyselyn, jossa pääset antamaan havaintoja Järvenpään, Keravan, Mäntsälän, Nurmijärven ja Tuusulan vesiluontokohteista. Vastausten
Viestejä Vantaanjoelta 1/2022
05.05.2022Kevät on ollut yhdistyksessä kiireistä aikaa. Ennätysmäärä koululaisia osallistui maaliskuun pilkkitapahtumaan ja kevättulvan aikana mitattiin virtaamia useissa uomissa. Uusimmassa blogissa
Uusimmassa blogissa pureskeltavaa kalastajille
14.04.2022Elias Haro raottaa sanaista arkkuaan Vantaanjoen lohista. Tässä blogikirjoituksessa on asiaa amatööreille ja konkareille. Aloita pääsiäinen lukemalla!